SEO Stratejisi ve SEO Rehberi

SEO Stratejisi ve SEO Rehberi

Seorehberi.org


Seorehberi ve Popülerlik

Seo Nedir?

SEO Stratejisi

Türkiye’de dikkat çeken popüler olan sitelere şöyle bir bakın onlar sanırım onların durduk yere başarı sağladıklarını düşünmüyorsunuz? Her gün binlerce kullanıcı sitelerini ziyaret etse bile onların yine de takipçilerine özel paylaşım yaptıklarını ve onlarla alakalarını kesmediklerini görebilirsiniz. Yani popüler olan bu siteleri bir sihirli el oraya getirmemiştir. Onların tek yaptıkları şey SEO ve özgün makale girişlerini etkin bir şekilde kullanmaktır.

Seorehberi ve Popülerlik

Popüler olan her site sürekli olarak göz önünde olmayı ve adından bahsedilmesini önemser. Bunun içinde kaliteli ve kapsamlı içeriklere sürekli kendilerini diri tutmaya devam ederler. Bu onları her ne kadar bir yere götürüyor olsa da aslında onlar çok iyi bilirler ki bu içerikleri okuyan yoksa hiçbir anlam ifade etmez.  Popüler olabilmek için sürekli göz önünde olmaya ihtiyaç vardır. Bunu da ancak doğru bir etkileşim ve iyi bir strateji oluşturarak yapabilirsiniz. Bunun için de Facebook gibi sosyal medya paylaşımları, dijital reklamlar ve daha farklı pazarlama alanlarına yönelerek başarılı sonuçlar elde edilebilir.

Arama motorlarında uzun süre üst sıralarda olmak istiyorsanız bunun tek yolu vardır o da Search Engine Optimization yani daha yalın bir ifadeyle SEO. Bilinir bir site olmak ve her zaman üst sıralarda yer almak istiyorsanız mutlaka doğru bir strateji ile SEO çalışmasını yapmanız ya da yaptırmanız gerekiyor. İyi bir pazarlama ile birlikte uygulayacağınız SEO çalışması sayesinde markanızı önemli bir yere getirebilirsiniz.

SEO çalışması

Seo Nedir?

Popüler bir site olmak için SEO’nun gerekli olduğunu söyledik ancak SEO Ne demektir ve nasıl yapılmalıdır? Denildiğinde aklınıza gelen şeyin siteniz içinde yazdığınız makalelerin optimize edilmesi ve arama motoru tarafından bulunmasını sağlamanızdır. SEO’yu doğru yöntemlerle uyguladığınız zaman organik bir çalışma olur. Ancak bunu profesyonel bir firmadan aldığınız da ücretli bir hizmet almış olursunuz.

SEO Nedir sorusunun yanıtını tam anlamak için öncelikli olarak arama motorlarının sistemleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Yani Google, Bing, Yandex’in işlevleri neledir?

Burada karşımıza iki sonuç çıkıyor bunlardan birincisi sitenize girdiğiniz özgün makalelerin index alarak kullanıcıların bulabilmesini sağlamak.  İkincisi ise kullanıcıların arama sonuçlarına uygun olan makaleleri listelemek.

Bu iki kriteri mutlaka aklınızda tutmanız gerekiyor. SEO çalışmasını da bu şekilde daha kolay bir hale getirebilirsiniz. Hatta bunları ben yapabilirim diyorsanız o zaman dışarıdan ücretli bir SEO çalışması almanız gerekmez.

İsterseniz bu kriterleri biraz daha açalım.

Web sitenize girişini yaptığınız makaleleri arama motorlarının en iyi şekilde işlemesini sağlamalısınız bu da her kaliteli ve özgün içerik sayesinde mümkün olacaktır. Buradaki asıl mesele yazdığınız bir makalenin bir anda üst sıraya çıkması değil yavaş yavaş ama okunarak yukarıya çıkmasıdır. Sizin bu gayretiniz zamanla yazılarınızın indexlerinin daha da yukarıya çıkmasını sağlayacaktır.  Eğer ki ben etkili bir yazı yazamıyorum ve aslında ne yazmam gerektiğini bilmiyorum diyorsanız seorehberi olarak bizler sizin yerinize sitenize editörlük yapabiliyoruz hem de kazancınızın çok altında bir fiyatla.

Editörlük paketi

SEO aslında büyütülmeyecek kadar basit bir olay. Yani yapmanız gereken şey öncelikli olarak sitenizin görünür olmasını sağlamalısınız. Bu da yalnızca içerik girişleriyle olmaz. Aynı zamanda insanların bu içeriklere ulaşmasını sağlamak zorundasınız.

SEO Stratejisi

SEO çalışmasını yaptırmaya karar verdiğiniz de ya da yapacağınız da karşınıza iki türlü SEO çıkıyor. Bunlardan ilki iç SEO ikincisi ise dış SEO. Aslına bakarsanız insanlar deneyimleri olmadıkları halde sitelerinin iç SEO çalışmasını kendileri yapıyorlar. Yani yazdıkları makaleler içerisinde birbirine bağlantılı linklemeler. Site dışı SEO’da da dışarıdan bir desteğe ihtiyacınız var. Bu destek ise farklı bir site. Yani sitenize sizden daha iyi olan bir siteden link gelmesi. Yani burada aslında insanların SEO çalışmasını dışarıdan bir ajanstan almalarının en büyük nedeni de budur. Sitenizin içinde uygulayacağınız çalışma sizi daha kullanıcı dostu hale dönüştürecektir. Size bu noktada site içi SEO çalışmasında dikkat etmeniz gerekenleri aşağıda listeledik.

  • Başlık Seçimi
  • Etiket Girişleri
  • URL Yapısı
  • Sitenizin açılış hızı
  • Makalenizin konusu ve özgünlüğü
  • Makaleden dışarı çıkacak linkler (link verdiğiniz kelime makale ile uyumlu olmalı)

Dış SEO ise yalnızca sizi ilgilendirmiyor link yani tanıtım aldığınız siteyi de doğrudan ilgilendiriyor. Dış SEO çalışmasında ise dikkat etmeniz gereken noktaları aşağıda listeledik.

  • Sitenize gelen linkler
  • Sosyal paylaşımlar
  • Güven ve otoritesi
  • Sitenin bilinir olması

Yukarıda belirttiğimiz gibi bir SEO çalışması yukarıdaki önemli noktaları kapsıyor. Başarıya ulaşmak istiyorsanız siteniz içerisinde mutlaka doğru stratejileri uygulamanız gerekiyor. Başka bir yazımızda sizlere SEO Stratejisinde neye dikkat etmeniz gerekiyor bu konu hakkında bilgiler verdik onu da okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir