SEO Nedir

seo nasıl yapılır

SEO Nedir sorusu aslında yıllardır kafamızı kurcalayan bir düşüncedir. Bu nedenle biz de web sitesi sahiplerinin meraklarını gidermek adına SEO ne demektir sorusunun yanıtını bu makalemizle vermeye çalıştık.

SEO yani Search Engine Optimization Türkçe anlamı arama motoru optimizasyonu google’nin siteleri kalitesine göre yukarılara taşımak için uyguladığı bir sistem. Bu nedenle iyi bir site tasarlanmak isteniyorsa mutlaka SEO uyumlu olması gerekir.

İsterseniz gelin SEO konusunu biraz daha derinlemesine inceleyelim.

SEO sayesinde arama motorlarında web sitesi daha yukarılarda ve kolay çıkar.  Aslında teknik bir düzenlemedir diyebiliriz. Fakat genellikle web sitesi sahiplerinin çok fazla üzerinde durmadıkları ya da anlamadıklarından dolayı bilmedikleri bir konudur. Arama motorları internet üzerinde sonuçlarını düzenlerken bir algoritmayı takip ederler bu aslında matematiksel bir çalışmadır bu nedenle de web sitesi sahiplerinin bu matematiksel yapıya uymaları beklenir.  Eskiden internet daha güçsüz iken yukarılarda olabilmek daha basitti ancak bugün milyonlarca sitenin aynı alanda yer alması bir düzenleme getirilmesine neden olmuştur. Özellikle de google bu düzenlemeyi ekonomik bir şekilde sağlamak için çeşitli algoritmalar doğrultusunda SEO çalışmasına önem vermiştir ve hızlı bir şekilde yaygınlaşmıştır.

Aslına bakarsanız bu yukarıda bahsetmiş olduğum anlatım çeşitli anlamlarda doğru sayılabilir. Neden kısmen doğru derseniz arama motorlarının tarihine kadar gitmek gerektiğini söyleyebiliriz.

Arama Motorlarının Tarihi

Dünyada ilk kez bir arama motoruyla tanışmamız yaklaşık olarak 1990’lı yıllara dayanır. O zaman ki arama motorunun ismi Archie idi ve şu an ki bildiğimiz arama motorlarından da oldukça farklıydı orada yalnızca dosya arama işlemleri yapılabiliyordu. Yani demek istediğimiz bilgisayarınız daki bir dosyayı arama şeklinde düşünebilirsiniz. Yani bu ne demek oluyor derseniz internet üzerinde bulunan sitelerin içeriklerini göremiyorduk diyebilirim.

1994 yılına kadar da hayatımızdan bir çok arama motoru geçtiğini söyleyebiliriz.  1994 yılında ise Altavista isimli arama motoru hayatımıza girdi ve gerçekten de bu işin aslında nasıl bir şekilde yapıldığını arama motorlarına gösterdi. Ardından ise Google’ nin hayatımıza girdiğini söyleyebiliriz google’nin yaptığı ise sitelere 0’dan 10’ a kadar değer vermek oldu. Şu an yenilenen algoritma düzeniyle bu uygulamadan vazgeçmiş olsa da bu zamana kadar oldukça fazla oranda bunu denedi. Buradaki 0 henüz yeni olan bir site demekti ancak 7-8-9-10 PR’ li bir siteniz varsa oldukça değerli anlamına gelmekteydi.