Makale Yazarken Anahtar Başlık Nasıl Seçilir

Makale Yazarken Anahtar Başlık Nasıl Seçilir

Etkileyici Başlık Nasıl Oluşturulur?, aslında bir kelimenin gücünü hiç kimse basite almaz bu bilinen bir durumdur. Atasözünde denildiği gibi “iyi laf yılanı deliğinden çıkarır” yani iyi bir başlık oluşturduğunuz da yazınızın % 50’ lik kısmını da tamamlamış olursunuz. Kullanıcılar genellikle gün boyu internette gezerken başlıklara gore arama yaparlar bu yüzden de ilk dikkat ettikleri şey başlıklar olur.

Başlıklar normal hayatta olduğu gibi sosyal medya dad a ziyaretçileri olumlu ya da olumsuz olarak etkileri. Bazı kullanıcılar sizin yazınızı gördüğü halde başlık onlara çekici gelmediği için okumaya değer bulmazlar ancak doğru bir başlık insanda merak uyandıracaktır. Merak uyandıran herşey de okunmaya değerdir.

Başlık kesinlikle bir makalenin en önemli can damarlarındandır. Şu şekilde de belirmek gerekirse siz bir yazı için saatlerinizi verdiniz ve insanların bilgilendirilmesi noktasında bir paylaşım yaptınız ancak doğru başlığı seçemediniz o zaman sizin yazınızın içeriği ne kadar güzel olursa olsun ilgi çekmeyecektir.

Dilerseniz bir makale yazmaya başlarken ne şekilde bir yön çizeceksiniz ve başlığınızı nasıl seçeceksiniz biraz değinelim.

Okuyucunun ilgisini çekmeye çalışın

Anahtar Başlık Nasıl Seçilir

Makale Yazarken Anahtar Başlık Nasıl Seçilir

Okuyucunun ilgisini çekmek oldukça zordur. Bugün özellikle facebook gibi ortamlarda bunu çok rahat bir şekilde görebiliyoruz. Site sahipleri içerikleriyle alakalı olmasalar bile doğru bir başlık paylaşımı yaparak sitelerine yönlendirme yapabiliyorlar. Sonuçta bu yazının değil başlığın gücü anlamına geliyor.  İyi bir sunum yapabilmek için kendinize şu soruyu mutlaka sormalısınız. “Nasıl bir başlık kullanırsam okurun dikkatini çekerim?”, “Ne yazarsam ziyaretçi buna şaşırır ve içeriğimi merak eder?”

Sayı kullanın

Sayı kullanmak etkileyici bir başlıkta önemlidir.  Sayı kullanılan bir başlık her zaman kullanıcılar tarafından ilgi çekici bulmuştur. Örneğin “SEO için 3 Adım” başlığı gibi. Ya da “5 Önemli İçerik Bilgisi” şeklinde. Bunu daha da çok çeşitlendirmek mümkün. Sitenizin konusuna gore başlıklarınızı da siz türete bilirsiniz.

Soru sorun

Soru cümlesiyle başlamak her zaman etkili olmuştur. Çünkü insanlar genellikle internette arama yaparken soru sorarak arattırırlar. Burada kullanılacak anahtar kelimeler ise “neden,niçin, nasıl” soru kelimeleridir.  Bu kelimeler okuyucuda her zaman merak uyandırmıştır.

Başlığın makbul olanı kısa ve öz ifade edenidir. Burada karşınızdakinde merak uyandıracağınız gibi onu coşkuya uğratacak kelimelerde kullanabilirsiniz. Örneğin ; eğlenceli, şaşırtıcı, heyecan verici, gibi ama  en önemlisi ise mutlaka sitenizin içeriği ile alakalı olan başlıklar türetmenizdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir